Balneokosmetyki

Trądzik u dorosłych – jak z nim walczyć?

Trądzik u dorosłych – jak z nim walczyć?

Spis treści

  1. Stres na celowniku
  2. Dieta zapracowanych
  3. Trądzik w wielkim mieście
  4. Więcej znaczy więcej
  5. A co możemy zrobić sami?
  6. Siarka – pierwiastek piękna i antidotum na trądzik

Trądzik dorosłych ma zupełnie inne przyczyny niż ten młodzieńczy i dotyka zarówno osób, które w młodości walczyły z uporczywymi wypryskami, jak i tych, które całe życie miały piękną cerę. Lekarze zdradzają, że zgłaszają się do nich trzydziestoletnie pacjentki z trądzikiem, przekonane, że to...wysypka lub alergia. Wspólną cechą trądziku dorosłych jest oporność na leczenie: standardowa pielęgnacja "antytrądzikowa" nie pomaga, a antybiotykowa terapia ogólna jest skuteczna jedynie podczas przyjmowania leku. Zmiany skórne w przebiegu trądziku dorosłych lokalizują się najczęściej w dolnej części twarzy (dolna część policzków, okolica ust, broda, szyja).

Stres na celowniku

Jednym z głównych winowajców jest stres, czyli zmartwienie XXI wieku. Napięcie i nerwy towarzyszą nam niemalże cały dzień, a to właśnie stres ma ogromny wpływ na układ hormonalny. Stymuluje on w skórze produkcję i syntezę substancji, które nasilają wydzielanie sebum, co ma ogromny wpływ przy powstawaniu zmian skórnych.

Dieta zapracowanych

Kolejnym czynnikiem jest dieta zapracowanych kobiet, czyli podjadanie między posiłkami słodyczy. Wszystkie przekąski po których rośnie poziom glukozy we krwi, pogarszają stan naszej skóry. Warto ograniczyć potrawy z białej mąki, słodycze i ostre przyprawy.

Trądzik w wielkim mieście

O trądziku dorosłych mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej, wpływ na niego ma również nasze miejsce zamieszkania. Udowodniono, że częściej są to duże miasta, bo to właśnie tam są największe zanieczyszczenia powietrza. Kurz i spaliny zatykają pory, a klimatyzacja w niemalże każdym biurze dodatkowo wysusza skórę, co przyczynia się do większej produkcji łoju.

Więcej znaczy więcej

Więcej makijażu oznacza więcej problemów ze skórą. Często kobiety chcą zatuszować problem zbyt ciężkimi fluidami i pudrami, które nie pozwalają skórze oddychać. Uważajmy na substancje komedogenne (zatykające pory) takie jak parafina, sztuczna lanolina czy wolne kwasy tłuszczowe.

Warto wiedzieć:

  • Nie czekaj na cud! Nie mów "samo przejdzie". Lekarze twierdzą, że im szybciej zgłosisz się do specjalisty, tym lepiej.
  • Skóra dorosłych kobiet ma mniejszą tendencję do tworzenia się zaskórników. Pojawiają się na niej za to bolące czerwone wypryski ("guzy") pozbawione typowej u nastolatek białej końcówki. Ta odmiana trądziku występuje najczęściej w okolicach szyi, brody, uszu i przy skroniach, te zmiany nasilają się w okresie okołomiesiączkowym.
  • Nieleczony trądzik u dorosłych to znacznie większe ryzyko brzydkich blizn i przebarwień niż w wieku młodzieńczym, gdyż skóra nie regeneruje się już tak szybko.
  • Bardzo prawdopodobne, że podczas pierwszej wizyty u lekarza dostaniesz skierowanie do ginekologa, który zaleci w pierwszym stadium kurację tabletkami antykoncepcyjnymi, później leki miejscowe z pochodną witaminy A (retinolem), która zadziała również na pierwsze zmarszczki. Jeżeli nasilenie trądziku jest duże leczenie zostanie przyspieszone antybiotykami doustnymi.
  • Na pierwsze efekty leczenia trzeba poczekać co najmniej miesiąc. Nieświadome pacjentki za szybko porzucają terapię, zapominając, że problem sam nigdy nie zniknie.
  • Pogorszenie stanu skóry na początku kuracji to dobry sygnał, oznacza, że lek działa.

A co możemy zrobić sami?

  • Z pewnością przyda się zmiana diety. Powinna być ona bardziej zróżnicowana oraz pełna warzyw i owoców. Wystrzegaj się fast foodów, tłustych, słonych i ostrych przekąsek oraz słodyczy.
  • Wysypiaj się.
  • I oczywiście pielęgnuj skórę odpowiednimi kosmetykami. Absolutnie zakazane są produkty przeciwtrądzikowe dla nastolatków. Na Twojej półce muszą pojawić się preparaty do skóry trądzikowej, które pomagają w walce z niedoskonałościami, a jednocześnie nawilżają i wygładzają skórę. Chodzi głównie o hamowanie wydzielania łoju, łagodzenie stanu zapalnego i działanie przeciwzaskórnikowe. Takie dwukierunkowe zdolności wykazuje wydobywana w polskim Uzdrowisku Solec-Zdrój woda siarczkowa, składnik Balneokosmetyków.

Siarka – pierwiastek piękna i antidotum na trądzik

Lekarze od lat na zmiany trądzikowe i problemy im pochodne polecają kosmetyki z siarką.

Mająca 10 milionów lat siarka dzięki swojemu szerokiemu działaniu keratolitycznemu, antybakteryjnemu, przeciwzapalnemu i bakteriobójczemu nadal króluje wśród minerałów stosowanych w leczeniu problemów skórnych takich jak trądzik czy łuszczyca. Niezliczone właściwości siarki i wód siarczkowych wykorzystywane są od lat w Balneologii (jednej z najstarszych metod medycyny uzdrowiskowej) pomagając wielu pacjentom w uporczywej walce z problemami skórnymi. Najbardziej znanym i kultowym już kosmetykiem z siarką są mydła siarkowe, które mają za sobą długą historię i tyle samo zwolenników co przeciwników. Oprócz swoich zbawiennych właściwości kojarzone są z kosmetykami, które regularnie stosowane bardzo wysuszają skórę oraz mają niezbyt przyjemny zapach. Znając nieocenione właściwości wody siarczkowej ze źródła „Malina” marka Balneokosmetyki wychodzi tym wadom naprzeciw i wprowadziła na rynek nowe, ulepszone mydło siarkowe - Biosiarczkowe mydło mineralne w płynie.

W kuracji przeciwtrądzikowej ważnym aspektem jest dbanie o higienę i czystość skóry, należy ją oczyszczać dwa razy dziennie, zarówno rano jak i wieczorem z nadmiaru sebum oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Ważne, aby preparat, którego używamy miał głębokie działania i dotarł w głąb skóry twarzy. Produktem odpowiadającym potrzebom skóry trądzikowej jest Biosiarczkowy żel głęboko oczyszczający do mycia twarzy

Zawiera on w sobie m.in. ekstrakt z kory wierzby. Dzięki zawartym w niej kwasie salicynowym złuszcza i przyspiesza odnowę naskórka, działając przy tym antybakteryjnie. Zawarte w żelu naturalne drobinki peelingujące głęboko oczyszczają, zapewniając optymalne wygładzenie i nawilżenie skóry.

Ważne też, aby w naszym kosmetyku było jak najwięcej naturalnych składników, bogatych w substancje aktywne, bo skóra po 25. roku życia ma już więcej wymagań i regeneruje się wolniej niż u nastolatków. Biosiarczkowa maska oczyszczająco-wygładzająca do twarzy, szyi i dekoltu

może pochwalić się zawartością ważnej przy pielęgnacji cery z trądzikiem białej glinki, która absorbuje nadmiar tłuszczu z porów skóry i działa ściągająco. Jest w 100% naturalna, suszona na słońcu. Bogata w mikro i makroelementy, które pobudzają odnowę komórkową.

Dopełnieniem kuracji powinien być produkt punktowy aplikowany centralnie w miejsce wykwitów skórnych. Jego głównym zadaniem powinno być wysuszenie zmian zapalnych oraz ich rozjaśnienie, które zapobiegnie powstaniu ciemniejszych blizn trądzikowych. Takim specjalistycznym preparatem jest Biosiarczkowy żel punktowy do twarzy usuwający niedoskonałości twarzy

Oprócz wody siarczkowej zawiera on w sobie witaminę B3, rozjaśniający kompleks kwasu azelainowego i glicyny oraz cynkiem PCAT. Żel normalizuje wydzielanie sebum, skutecznie redukując niedoskonałości, odblokowuje zatkane pory, złuszcza naskórek i łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie, wygładza i odnawia powierzchnię skóry oraz regeneruje i chroni przed powstawaniem śladów potrądzikowych.

Ostatnim istotnym elementem jest to, aby wybierać kosmetyki do cery tłustej bądź mieszanej, bo to ten typ skóry narażony jest na zmiany trądzikowe. Obok siarki, zbawienne działanie na problem wykwitów trądzikowych i zaskórników ma borowina, czyli biologicznie czynny rodzaj torfu. Zawarte w niej kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości przeciwzapalne, ściągające, rozgrzewające i bakteriobójcze.

Oba te składniki aktywne- wodę siarczkową oraz termoaktywną borowinę zawiera w sobie Biosiarczkowy krem usuwający niedoskonałości skóry.

Według specjalistów medycyny estetycznej w leczeniu trądziku dorosłych nie można zapomnieć o psychologicznych aspektach choroby. Cera z niedoskonałościami obniża poczucie własnej wartości i może prowadzić do długotrwałych kompleksów, co pogarsza jakość naszego życia. Trądzik często dokucza nam na spotkaniach biznesowych, na siłowni, na basenie czy po prostu na spotkaniu z przyjaciółmi. Dlatego pamiętaj o wszystkich powyższych radach, ale przede wszystkim ogranicz stres. Łatwo powiedzieć, jednak to działa!

Zobacz również:

Dyskomfort zimnych stóp i dłoni

Kosmetyki do cery suchej wrażliwej i naczynkowej

Zimowe SOS dla skóry

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium